BAJTEL
GRUBA

Jedyny w swoim rodzaju podziemny plac zabaw "Kopalnia", a także rozbudowana strefa naziemna, w której dzieci i młodzież mogą poznać zagadnienia związane z technikami wydobywania węgla, energią słoneczną i żywiołami przyrody.

KRÓTKO

O PROJEKCIE

Projekt zrealizowany w czerwcu 2016 r. w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Jedyna w swoim rodzaju zabawkowa kopalnia dla dzieci. W jej podziemnej i naziemnej części odwzorowany został pełny cykl wydobywania i transportu węgla, którym w tym wypadku jest żwirek. Wyposażenie kopalni jest w pełni sprawne – to miejsce interaktywnej zabawy. Dzieci fedrują urobek na przodku górniczym, ładują go, transportują w wagonikach i przenośnikach oraz wywożą na powierzchnię szybem „Bartek”.

Bajtel Gruba uczy dzieci pracy zespołowej, pozwala zintegrować grupę poprzez zabawę, przekazując jednocześnie wiedzę o pracy w kopalni. Nie można wyobrazić sobie chyba lepszego sposobu na zapoznanie dzieci z górniczymi tradycją śląska, a to przecież korzenie tego regionu.

Wśród urządzeń zamontowano naziemną i podziemną kolejkę podwieszaną, gdzie na aluminiowej szynie jest 6 wózków ciągniętych przez dzieci za pomocą lin. Innym urządzeniem są przenośniki wstrząsowe w formie długiej rynny, wprawiane w drgania za pomocą tandemowych rowerków obsługiwanych przez dzieci oraz taśmociąg wprawiany w ruch za pomocą korby. W naziemnej części kopalni, przeznaczonej dla dzieci zamontowano wieżę wyciągową z pochylnią na piasek, wiaderko do transportu piasku pomiędzy punktami, obrotnicę z foremkami, taśmociąg.

W części podziemnej znajduje się szyb składający się z podszybia (część podziemna), dwóch skipów (wind na urobek) wyjeżdżających z podziemia na powierzchnię, nadszybia (część naziemna), wieży wyciągowej i napędowni. Całość zaś wprawiana jest w ruch rowerkiem tandemowym w napędowni. Szyb połączony jest z zsypem, gdzie urobek wraca z powrotem pod ziemię.

LOKALIZACJA